Jautājumi, kas varētu rasties cilvēkam par viņam nezināmu ietvaru:

 • Kas viņu lieto?
 • Vai ir kaut kas, kas apliecina Laravel pārākumu par citiem ietvariem?
 • Vai mācīties Laravel ir vērtīgs ieguldījums?
 • Cik drošs ir Laravel?
 • Vai Laravel būs aktuāls pēc gada, diviem vai pēc trim gadiem?

Kas lieto Laravel?

Vai ir kādi lieli brendi, kas lietotu Laravel ietvaru savos projektos? Kādas labi zināmas kompānijas to lieto? Lai atbildētu uz šiem jautājumiem pietiek apskatīties tikai vienu resursu: Builtwithlaravel.com. Šī majaslapa dod iespēju visiem izstrādātājiem ievietot linkus uz lapām, kas veidotas ar Laravel ietvara palīdzību. Šīs lapas īpašnieks saka, ka katru dienu tiek pievienots tik daudz linku, ka vienam cilvēkam nav iespējams paspēt tos apstiprināt. Lai pārliecinātos cik kvalitatīvas un populāras lapas tiek veidotas ar šī ietvara palīdzību, Jūs varat šeit apskatīties paši.

Vai ir kaut kas, kas apliecina Laravel pārākumu par citiem ietvariem?

Šis ir viens no sarežģītakajiem jautājumiem. To var salīdzināt ar automobīli. Ir tādi cilvēki, kam patīk tikai BMW un pārējās mašīnas viņu pilnīgi neinteresē, bet ir arī cilvēki kam patīk tikai Mercedes. Tāpēc nevar viennozīmīgi pateikt, ka Laravel ir labākais. Ir lietas, kas man varētu šķist nesvarīgas, bet Jums, kā galvenā ietvara sastāvdaļa. Es izvēlējos Laravel, jo tas šķita labākais ietvars priekš manis.

Viss ko es zinu, ka Laravel pēdējā gada laikā ir izaudzis popularitātē daudz ātrāk nekā jebkūrš cits ietvars pēc tā parādīšanās tirgū. Nākamais grafiks parāda datus no Google Trends par meklēšanas pieprasījumiem sekojošiem ietvariem:

 • CodeIgniter
 • CakePHP
 • Symfony
 • Laravel
 • Yii

Šis grafiks aplievina, ka Laravel ir pagaidām ir augošs projekts, un tikai tagad uzsāk cīņu par populārākā PHP ietvara nosaukumu.

Bet zvaigžņu daudzums uz github mums stāsta citu stāstu. Tur Laravel jau tagad ieņem pirmo vietu:

GitHub stats

Vai mācīties Laravel ir vērtīgs ieguldījums?

Mana atbilde noteikti būs “Jā”, ja Jūs nelietojat ietvarus savos PHP projektos, vai arī, ja Jūs lietojat kādu vecu ietvaru, kā piemēram CodeIgniter.

Tā kā GSAgency ir jauna kompānija, mēs meklējām kaut ko jaunu un patiešām labu mūsu projektu veidošanai. Mēs tikai attīstāmies, bet Laravel jau ir kļuvis par mūsu attīstibas neatņemamu palīgu. Tādas funkcijas kā Eloquent ORM (vieglas datu bāzu operācijas), Templating, Routing, Session veido programmēšanas procesu patīkamu un neiedomājami īsu. Varu garantēt pēc personīgās pieredzes, ka projekts ar Laravel ietvara palīdzību tiks pabeigts vismaz uz pusi ātrāk.

Cik drošs ir Laravel?

Acīmredzami, ka drošība ir ļoti svarīga jebkurā internetaplikācijā. Cik tad drošs ir Laravel?

Tā kā es personīgi neesmu speciālists šajā jomā, es izstāstīšu tikai par man zināmiem faktiem:

 1. Laravel lieto hešotas un saltotas paroles – tas nozīmē, ka lietotāju paroles nekad netiek glabātas plain DB. Tas izmanto BCrypt jaucējsummas algoritmu, lai radītu šifrētu paroles kodu. Kas ir vairāk interesanti, katru reizi šifrējot vienu un to pašu paroli Jūs iegūsiet pilnīgi dažādus kodus.
 2. Laravel lieto sagatavotos SQL pieprasījumus, kas veido injekciju uzbrukumus praktiski neiespējamus.

Mēs visi labi zinām, ka neviens ietvars nav 100% drošs, tāpēc es varu pateikt, ka Laravel ir pietiekoši drošs, lai to varētu izmantot projektos ar paaugstinātu drošības līmeni, protams, ar nosacījumu, ka programmētājs neatstās “caurumus”.

Vai Laravel ir uz palikšanu?

Es tam ticu. Šī projekta direktors Taylor Otwell saka, ka neplāno apstāties projekta uzlabošanā. Viņa galvenais mērķis ir izveidot labāko ietvaru.

Cilvēku daudzums, kas lieto šo ietvaru aug, kas nozīmē, ka jau tagad ir laiks to izmantot. Jo agrāk sāksi, jo ātrāk sapratīsi.

Es ceru, ka kāds nolems un dos iepēju Laravel parādīt sevi kādā no saviem nākošajiem projektiem. Ja tā, tad lai to iemācītos, pilnīgi pietiek ar Laravel dokumentāciju.