Ir viegli nokļūt patīkami pārsteigtam, ja eksistē iespaidīgs resursu klāsts un dizaineriem pieejamās iespējas. Šajā rakstā mēs izpētām ideju par to, kā apzināti ierobežot sevi galveno rīku kopumam, kuru jūs pazīstat, mīlat un kuram jūs uzticaties.

Ņemsim tradicionālo amatnieku – teiksim galdnieku. Kaut arī tiem var būt plašs instrumentu sortiments savā darbnīcā, strādājot ārpus tai, viņi ņem maisiņu ar tikai dažiem rūpīgi izvēlētājiem instrumentiem. Tāpat māksliniekam var būt dažādas krāsas, otas un piederumi studijā, bet viņš rūpīgi izvēlas ierobežotu paleti un dažas otas, kad glezno ārā.

Tādā pašā veidā, kā digitālais dizainers, jums vajadzētu zināt, kādi ir jūsu visvērtīgākie līdzekļi, un glabāt šo portatīvo komplektu tuvu pie rokas.

Nesen es gleznoju ar eļļas krāsām ārā, prom no studijas (tehnika saucas „en plein air”). Lai atvieglotu darbu, es saliku kopā skices kasti, lai turētu krāsas, otas, paleti un audekli paneļiem. Tam jābūt pietiekami mazam, lai ietilptu mugursomā un viegli pārnēsājamam, lai braukāt ar divriteni ap lauku. Tilpuma un svara faktors piespieda mani izvēlēties ierobežotu paleti un dažas otas, un kastes lielums nosaka gleznas izmēru, ko es varētu uzzīmēt.

Darbs ārpuses iemācīja mani arī strādāt ātri – nav laika niekoties un pārdomāt kādas lietas. Bet neskatoties uz ierobežojumiem, šie faktori kļūst par darba parametriem, vēršot mani strādāt noteiktā veidā, un palīdzēja man attīstīt personisko stilu un pieeju.

Darbs ārā piespiež jūs likt ierobežojumus.

Darbs ar ierobežotu paleti

Strādājot ar ierobežotu instrumentu klāstu un iespējām ieguvumi ir, ka jūs tiešām iepazīstat un izprotat savu kodolīgu komplektu un varat nepārtraukti labot darbu laika gaitā. Tas ir ceļš uz meistarību savā izvēlētajā disciplīnā, nevis viszinošāis specialists, kas īstenībā nav meistars.

Apgūstot ierobežotu instrumentu skaitu un metodes, jūs attīstīsiet savu personīgo, identificējamu stilu un darbplūsmu. Tas ļauj jums uzsākt katru jaunu projektu, pievērst savu iepriekšējo pieredzi un ātri tikt galā ar jebkur lietu, ko jūs varat uzlabot, nevis skatīties uz tukšu ekrānu un nezināt ar ko sākt.

Neliels portatīvais rīks

Kādai vajadzētu būt jūsu rīkkopai? Tas, protams, ir atkarīgs no jūsu zināšanām konkrētajā jomā (vai esat dizainers vai attīstītājs) un lietojumprogrammas, ko jūs izmantojat. Katrs cilvēks izvēlas savu programmatūru, tāpēc es nerunāšu daudz par konkrētiem lietojumiem šajā rakstā. Tā vietā, jūsu uzmanība tiks pievērsta jomām, kur jūs varat apzināti precizēt savu izvēli rīku un līdzekļu pieteikumu ietvaros. Es arī apskatīšu, kā var no vienreiz izveidotās ierobežotās paletes piekļūt jūsu rūpīgi atlasītai rīkkopai.

Turēt visu kopā

Saglabājiet šo nelielu, vērtīgo rīkkopu tajā vietā, kurai jūs varat piekļūt no jebkuras vietas. Mana izvēle ir Dropbox, lai gan jebkurš mākoņdatošanas hostinga pakalpojums, piemēram, Google Drive vai Microsoft SkyDrive, būtu lielisks. Izveidojiet mapi ar nosaukumu, piemēram, Design Playbook, un pievienojet apakšmapes visām lietderībām, kuras vēlaties tur glabāt. Sinhronizējiet to uz mākoni, un aiziet! Tekstam un piezīmēm, es izmantoju Evernote – kas arī ļauj man piekļūt failiem no jebkuras vietas.

Parastā mapju struktūra rīkiem

Grafiskie resursi

Dabūt katru bezmaksas resursu, ar kuru jūs saskaraties tīmeklī, ir vilinoši, vienalga vai tas ir vektoru māksla, Photoshop otas un darbības, bitmap faktūras un foni, fonti utt. Bet ir negatīva puse šādas milzīgas kolekcijas uzkrāšanai – tas var kļūt neaptveramais un izšķērdēt daudz laika, meklējot pareizu resursu. Ja jūs esiet lejupielādes atkarīgs, tad jābūt gatavam sagriezt jūsu kolekciju, un ievietot jums patīkamos un uzticamos resursus atsevišķajā mapē, kuru jūs varat pārskatīt laiku pa laikam. Padomājiet par šo atsevišķo mapi kā par īpašu vietu, kur atrodas tikai labākie komplekti un resursi.

Fonti ir galvenais iemesls resursu palielināšanai. Manā fontu bibliotēkā ir vairāk nekā 300 fonti, no kuriem esmu pieradis izmantot Fonts Agent Pro (pieejams gan Mac gan Windows vidē), bet es pamanīju, ka pārsvarā izmantoju vienus un tos pašus 10 (vai nedaudz vairāk) fontus komerciālo darbu lielākajā daļā, un daudzus no tiem 300 es droši vien nekad pat neesmu izmantojis. Pārlūkojot tos visus, ir reālā laika izlietne, tāpēc man ir pāris komplekti ar visiem maniem visbiežāk lietojamiem šriftiem, kas glabājas Dropbox’ā. Tas pats attiecas arī uz Web balstīto tipa vadību, piemēram, Typekit. Atradiet lielo kombinācijas tipu, kas strādās jūsu labumam, un atkārtoti to izmantojiet. Tā ir daļa no tā, kā jūs varat izveidot savu atpazīstamu stilu. Pievienojiet jaunus burtus jūsu galvenajai kolekcijai.

Otas (pielāgojamas plug-ins, lai piemērotu krāsu ietekmi, piemēram, Photoshop’ā, CorelDraw’ā un Painter’ā) ir vēl viens resurss, par kuram pārāk plaša izvēle var kļūt par milzīgu un neefektīvu – jums būs jāpārskata milzīgs saraksts, lai atrastu vienu otu, kuru jūs esat izmantojis līdz šim. Nebaidieties nobīdīt uz leju otas, kuras jūs lejupielādējāt, vai vispār nodzēst tās, kuras jūs vairs neizmantojat. Saglabājiet konsolidētu ošu kopumu kā jaunu komplektu jūsu mobilajam instrumentu kopumam, un aiziet! Šo pašu pieeju var piemērot arī simbolu bibliotēkai Illustrator’ā un Photoshop’ā.

Ilustrācijas ir joma, kur jūsu personīgais stils tiešām var spīdēt cauri, lai izveidotu vektoru elementu resursus. Kolekcijas killer-elementi ir lielisks veids, kā ķerties klāt projektam un saņemt iedvesmu. Esmu bijis pāris gadu lēnām pievienojis elementus manam vektoru rīkam Illustrator’am, iedvesmojoties no DesignBum, kurš ir veicis vairākus viņa projekta failus, kas pieejami lejupielādei.

Issara Willenskomer’a lieliskā dizaina pētīšana (aka DesignBum)

Jūs pamanīsiet, ka atkārtoti izmantojiet fona elementus un faktūras, tāpēc, atkal rūpīgi jāizvēlas dažus un jāpievieno tie jūsu rīkkopai. Neuztraucieties par šo attēlu pārāku izmantošanu – izmantojiet tos datoros un maketos, un tad, kad esat pabeidzis dizainu, ja jūtat, ka jums ir nepieciešams jauns tēls, varat atrast kādu vienu. Tas ietaupīs jūsu laiku no jauno attēlu meklēšanas katram maketam.

Sagatavojiet jūsu personīgo elementu failu.

Jūs varat atrast tiešsaistes krātuvi, piemēram, LayerVault vai Pixelapse, kas būtu noderīga, lai uzglabātu attēlus un vektoru komplektus, it īpaši, ja jūs sadarbojieties ar citiem dizaineriem un vēlaties dalīties jūsu rīkkopu ar viņiem.

LayerVault versiju kontroles programmatūra dizaineriem.

Kodu resursi

Tāpat kā ar grafiku, jūs neizbēgami pamanīsiet, ka nākošajā projektā vēlaties izmantot tos pašus kodu bitus kā bija iepriekšējā projektā. Lai pastāvīgi neizgudrot riteni no jauna, izmantojiet atkārtotas klases un funkcijas, un saglabājiet, uzlabojot tos.

Ja jūs strādājat ar valodām, piemēram, Java vai ActionScript, kas atbalsta klases, tad jūs atradīsiet sevi atkal atgriezdamies atgriežoties pie tām pašām klasēm un bibliotēkām, tātad jāsaglabā tie pie rokas jūsu rīkkopā, un jāatrod laiks, lai patiešām izprast tās visas.

Attiecībā uz citām valodām, piemēram, JavaScript, sagrupējiet kopā funkcijas, ko parasti izmantojiet iebūvētājā bibliotēkā .js failā. Jūs varat saglabāt to kā daļu no sava instrumentu kopuma, vai arī izmantot satura piegādes tīklu, piemēram, CDN.net, lai jūs varētu tieši atsaukties no jūsu projektu.

Pievienojiet šos, protams, būtiski ar trešo personu bibliotēkām, piemēram, Modernizr un Require.js (esmu pārliecināts, ka jums ir savas mīļākas) un visi add-ons, piemēram, mazās JavaScript bibliotēkas. Glabājiet tās kaut kur pie rokas, lai varētu ātri iemest tos projektā.

Vēl viena vieta, kur var likt kodu bibliotēkas un klases ir hosta versiju kontroles mājas lapā, piemēram, GitHub, Beanstalk vai, mana personīgā izvēle, Bitbucket. Tas ir īpaši noderīgi, ja vēlaties lāpīt un uzlabot kodu vai dalīties jūsu rīkkopu ar citiem izstrādātājiem. Ja jūs vēlaties uztaisīt savu kodu atvērto (open-source) un padarīt to publiski pieejamu, tad GitHub vai Google Code ir ideāls.

Vēl viena vieta, kur novietot kodu ir Snipplr. Kā liecina pats nosaukums, tas ir ideāls mazu koda fragmentu (snippets) uzglabāšanai – piemēram, kods, lai iegūtu tekošo datumu – kas jums būs nepieciešams vairākas reizes. Jūs varat padarīt savus fragmentus publiskos vai turēt tos pie sevis. Snipplr ir ideāls, lai uzglabātu šos mazus koda gabalus, kurus jūs parasti aizmirstat.

Snipplr ir lielisks noderīgā koda fragmentu uzglabāšanai un dalīšanai.

Veidņu resursi

Izmantojot Web veidnes un ietvarus, kas palīdzēs jums izveidot prototipus ātrāk un arī nodrošinās, ka šie prototipi ir cieši līdzinās jūsu datoriem un maketiem. Vienalga vai jūs izveidojat savu ietvaru no nulles vai izmantojat kādu populārāko, piemēram Foundation vai Bootstrap, iepazīstiet to no iekšpuses, un turpiniet pārstrādāt tā, lai tas atbilstu jūsu vajadzībām.

Arī izveidojiet savu “tekstveidnes” HTML5 failu, kas ir minimāls pamata fails, kurš kalpo kā sākumpunkts jebkuras tīmekļa lapas izveidošanā. HTML5 Boilerplate ir laba vieta sākumam. Jūs atradīsiet arī, ka ir vērts izveidot tīmekļa vietnes skeletu, izveidot failu struktūru attēliem, CSS un JavaScript. Izveidojiet pašu galveno CSS failu, kuru jūs varat iebāzt jebkurā projektā. Pievienojiet to visu rīkkopai.

Jūsu rīku uzlabojumi

Var likties, ka es ierosinu jūs atkārtoti izmantot to pašu izskatu un metodes visos jūsu darbos, bet tas nav tā. Es ierosinu, lai jūs apzināti ierobežojiet savu rīku komplektu un pēc tam uzlabojiet un pilnveidojiet šos rīkus. Jūs varat precizēt tos atbilstoši projekta ietvariem, klientu atsauksmēm un savu personīgu velmēm.

Kevina Darta Kolouroīds ir savu noteiktu ierobežojumu lielisks piemērs.

Turpiniet eksperimentēt ar saviem iecienītākajiem instrumentiem. Šogad, iedvesmojoties no Kevina Darta Kolouroīda, es noteicu sev izaicinājumu izveidot vienu vektora attēlu dienā, lai tiešām apgūt Illustrator’u. Šajos personīgajos projektos, ejiet ārā no savas komforta zonas un izmēģiniet jaunas pieejas, procesus vai tehnikas​

Izveidojiet spēles grāmatu (playbook)

“Dizains šodien ir sasniegusi stadiju, kad milzīgā atjautība vairs nevar uzturēt to.”

- Kristofers Aleksanders, 1963

Centieties uzlabot ne tikai savus instrumentus, bet arī savu tehniku. Izprast un uzlabot savu dizaina, ir kritisks process, un to, kā jūs strādājiet, noteiks darba produktivitāti. Es nosaucu to par savu “spēles grāmatu” (playbook) – lietotāja grāmata jūsu dizaina procesam. Katrs paņēmiens ir “spēle”, norādījumu kopums, kas jāievēro.

Spēles grāmata var pastāvēt tikai jūsu galvā, vai var būt jebkurā jums patīkamā formātā. Mana spēles grāmata ir piezīmju un skiču sēriju iPad’ā, izmantojot Evernote un Paper. Dažas no tām ir vienkārši aforismi – “Darbs no gaismas līdz tumsai”, “Noņemt vienu elementu” – lai piespiest mani domāt par darba stilu, tas ir personīgā Obligue Strategies kopuma veids, bet izmantots mazāk, lai izjauktu radošu bloku nevis pastiprināt darba metodi, kurai es ticu.

Parejas “spēles” ir pārsvarā praktiskas rokasgrāmatas, piemēram, soli pa solim instrukcijas par to, kā izveidot notikumu klausītāju vai kā optimizēt attēlus, vai kā mainīt kopiju strādājošā mājaslapā. Apzinātas dizaina veidņu attīstīšana ir svarīga lieta, lai saprastu pieeju kā jūs strādājiet – vienalga vai tas ir vizuālais dizains, interaktīvais dizains vai programmēšana.

Formalizējot savu radošo procesu, instrumentus un metodes, ir kritisks solis, lai kļūtu par labāko dizaineri vai izstrādātāju. Tāpat kā futbola komandas praktizē savas spēles, nodarbojieties ar savu tehniku savos noteiktajos darbos, esiet gatavi realizēt savas prasmes klientu darbos, kad apgūsties to.

Spēles grāmata ir arī vieta, kur var uzlabot savas darbplūsmas. Kā jūs saņemsiet no papīra skices darba mājas lapu? Kā jūs realizēsiet savu kodu? Jūsu procesu analīze ir daļa no spēles grāmatas.

Spēles grāmatas un rīkkopas pilnveidošana

Papildus savas spēles grāmatas uzlabošanai, jums būs nepieciešams atjaunināt un attīstīt to pakāpeniski laiku pa laikam, pievienojot dažus elementus un vienlaicīgi nodzēšot citus. Acīmredzot, Web dizaina pasaule strauji mainās, gan estētiski, gan tehniski, tāpēc esiet droši, lai arī atjauninātu savu spēles grāmatu. Un, izmantojot elementus, jūs ziniet un esiet droši, ka joprojām izveidojiet savu stilu, nevis verdziski sekojiet modei.

Ceļš uz meistarību

Ja paskatīties uz dizaineru portfolio, kuri jums patīk, jūs redzēsiet kopējos elementus un idejas, kas apvieno katru cilvēka darbu. Tas attiecas ne tikai uz Web dizaineriem, bet arī uz grafiskajiem dizaineriem, industriālajiem dizaineriem un vizuālajiem māksliniekiem. Kamēr darbs attīstās laika gaitā, kādas kopīgas pazīmes – un apzināmie lēmumu sev noteiktos izpētes ierobežojumos – iet cauri tam visam. Katrs autors attīstīta un uzlabo savu dizaina procesu, kas nosaka iegūto darbu, dizainera stilu. Neperspektīvi dizaineri lēcas no viena stila uz otru, no viena darba veidu uz citu. Viņiem trūkst pārliecības un tāpēc viņi sekos tendencēm un jaunākajām iedomātām tehnikām​, nevis attīstīs savu personīgu stilu.

Iemācieties ierobežot savu izvēli un iestatīt parametrus. Tas nav piespiedumi, bet gan vadlīnijas, lai vestu jūs uz labāku darbu. Izveidot instrumentu kopumu un attīstot spēles grāmatu ir veids, kā palīdzēt jums noteikt savu stilu un apgūt rīkus, kas ir nepieciešami, lai padarītu jūsu darbu unikālu, personisku un neaizmirstamu.